microbit-features.jpg

МикроБИТ клуб

2020-2021

ОШ“Ђура Јакшић“ у Зајечару је учесник пројекта „ШКОЛЕ ЗА 21.ВЕК – НАСТАВА КОЈА ПОДСТИЧЕ КРИТИЧКО МИШЉЕЊЕ И РЕШАВАЊЕ ПРОБЛЕМА“. У оквиру пројекта у школи је почео са радом и МикроБИТ клуб.
Ученици, чланови клуба, на часовима целодневне наставе, решавају разне задатке – практичне проблеме, помоћу МикроБИТ-а, а све са циљем да помоћу постојећих примера дођу до нових идеја за решавање проблема, уз подстицање критичког мишљења.

МикроБИТ je џепна верзија компјутера са уграђеним компасом и Блутут-ом, помоћу кога би ученици кроз игру учили основе програмирања.

ОСНОВНЕ КАРАКТЕРИСТИКЕ Микро:бит-а СУ:
-25 црвених лампица које светле, трепере и приказују игрицу или дигитално програмиран текст.
-Два тастера која се програмирају да би уређај служио као џојстик за играње игара или за паузирање и премотавање песама у музичком плејеру.
-На самом уређају се налази детектор покрета који Блутут повезивањем са Микро:бит блу апликацијом помоћу паметног телефона приказује у ком положају се налази ваш Микро:бит. Можете и сами програмирати игрицу Папир, камен, маказе и протресањем Микро:бит-а на екрану са лед диодама појавиће се један од предмета.
-Компас служи да измери покрете у степенима и покаже где се тренутно налазите а магнет може препознати одређене врсте метала.
- Захваљујући Блутут паметној технологији Микро:бит можете повезати са другим Микро:бит уређајима, паметним телефонима, таблетима, камерама и алатима.
- Пет инпут и аутпут водова на које можете повезати уређаје и сензоре електричним штипаљкама и управљати роботом или мотором.

Термини за рад МикроБИТ клуба су:- УТОРАК И СРЕДА од 11:10 – 11:40

На часовима, наставник презентује примере примене МикроБИТ-а за решавање разних свакодневних задатака. Ученици, на основу датих примера решавају разне задатке и консултују наставника, уколико наиђу на проблеме.Од преласка на наставу на даљину, дошло је до потешкоћа у реализацији-поједини ученици су се суочили са кваровима својих кућних рачунара и остале опреме, а ни болести нису изостале, тако да нису у потпуности могли да учествују у раду клуба. Према плану рада, у последње три недеље нам предстоји представљање реализованих пројеката и задатака од стране ученика.