МЕЂУНАРОДИ ДАН БОРБЕ ПРОТИВ ВРШЊАЧКОГ НАСИЉА

Међународни дан борбе против вршњачког насиља обележава 24. фебруара 2021. године, као и сваке године последње среде у фебруару, под називом „Дан розе мајицаˮ.

Правилником о протоколу поступања у установи у одговору на насиље, злостављање и занемаривање прописане су мере и активности којима се у установи ствара сигурно и подстицајно окружење, негује атмосфера сарадње, уважавања и конструктивне комуникације. Све установе образовања и васпитања су у обавези да систематски и континуирано планирају активности превенције насиља и дискриминације у оквиру програма заштите од насиља, злостављања и занемаривања и програма спречавања дискриминације.
Први и трећи разред у Лубници овог дана били су у розе мајицама. Заједно смо погледали филм „Чудо” („Wonder”). Филм говори о вршњачком насиљу над дечаком који се разликује од друге деце по изгледу свог лица. Кроз филм, ученици уочавају који све облици насиља постоје, али што је још важније, уочавају који су начини да се спречи вршњачко насиље и како треба реаговати у ситуацијама када неко трпи насиље. Филм код ученика развија толеранцију, емпатију, поштовање права и различитости, сарадњу и оснажује их за ненасилну комуникацију и ненасилно решавање конфликата.

Препоручујемо вршњацима да погледају филм!