Европски дан језика26.септембар

Сваке године у нашој школи обележава се Европски дан језика 26. септембар. Ове школске године обележен је на другачији начин. Наиме, корелацијом три стручна већа (Стручно веће за манифестације, приредбе и издавачку делатност, Стручно веће друштвених наука и Стручно веће за међународну сарадњу у оквиру пројекта Интеркултуре) организована је посета ученика из Бразила нашој школи. Vinicius Steger Pires, ученик из Гојаније, из Бразила, налази се на једногодишњој размени ученика и похађа 4. разред Гимназије у Зајечару. Позван је у нашу школу да би ученицима на овај дан презентовао и португалски језик којим он говори. На паноу испред школе биле су постављене зидне новине са мапом језика и изрекама о језику које је поменути ученик са енглеског преводио на португалски, а наши ученици са српског на енглески, немачки и француски језик. Након тог дружења, бразилски ученик је био гост у одељењу 5/2 где је учио падежни систем српског језика (деклинацију) и размењивао искуства са ученицима 5/2. Дружење је протекло у ведрој радној атмосфери и ученике мотивисало да се упознају са раличитим културама и језицима.